Välkommen till Rudolf Steinerskolan i Göteborg!

loggarudolf

 

Rudolf Steinerskolan är en waldorfskola som grundades 1965. Skolan har ca 200 elever i årskurserna 1-9 och undervisningen bedrivs i egna vackra lokaler på Tallhöjdsgatan i stadsdelen Örgryte-Härlanda i östra Göteborg ( läs mer om grundskolan). Skolan ligger belägen på höjden och erbjuder en fantastisk utsikt över centrala Göteborg.

Rudolf Steinerskolan erbjuder  både egen förskola, Regnbågen, och ett eget fritidshem, Gula Villan, vackert beläget i Renströmska parken. I skolköket tillagas främst vegetarisk kost, baserad på ekologiska och närproducerade råvaror. Läs gärna mer om skolans kök här:

Skolkökets filosofi
Skolkökets meny

 

Rudolf Steinerskolan – femte bästa skolan i Västra Götaland

Rudolf Steinerskolan är en icke-vinstdrivande friskola godkänd av Skolverket. Skolan är politiskt och religiöst obunden och kännetecknas av en helhetssyn på elevens utveckling. Läs mer om waldorfpedagogiken här!

Rudolf Steinerskolan i Göteborg tillhör de skolor i Göteborg som uppvisar de bästa resultaten på de nationella proven i Örgryte-Härlanda och eleverna som lämnar årskurs 9 har ett slutbetyg som bedöms ligga långt över riksgenomsnittet (för mer information läs här). Läsåret 2012- 2013 hamnade Rudolf Steinerskolan på 5:e plats i Västra Götaland och på 47:e plats i Sverige av totalt 5009 skolor.

Skolverkets Skolblad för Rudolf Steinerskolan i Göteborg finns att ladda ner här: Skolblad från Skolverket 2009-2013

 

 Göteborgs bästa grundskolor

 

Välkommen att besöka oss

Om ni vill komma hit och besöka vår vackra skola, är ni välkomna att kontakta skolans kansli för att boka tid.

Ni når oss på telefonnummer: 031-21 46 32, alternativt via e-post: rudolf@steinerskolan.se

Telefontider för skolans kansli är 13:30-14:30 (mån-tis) och 12:00-13:00 (ons-fre).

Adressen hit är:  Tallhöjdsgatan 1

Lättast tar du dig hit med buss 17 som har slutstation Östra Sjukhuset. Hållplatsen där ni stiger av heter: Bovallstrandsgatan. Från denna går ni upp mot Tallhöjdsgatan, en gångsträcka på ca 400 m.

Här kan ni hitta alternativa resetider: Reseplaneraren

Karta/vägbeskrivning: Hitta oss på kartan.

Ta gärna del av vår informationsfolder om klasserna 1-9 på Rudolf Steinerskolan i Göteborg. Broschyren hittar du här:

Informationsbroschyr klass 1-9

 

Välkommen!